Fortvivl ikke – du er ikke den første og Facebook har gjort det nemt at konvertere en profil til en side og du får lov at konverere profilens venner til følgere.
Men hvorfor gøre det?
Det fungerer jo… ja men det kan blive bedre – OG så er det imod Facebooks politik at en profil repræsenterer andet end en person.

Forskelle kort fortalt
Profiler er til privatpersoner, sider er til virksomheder, kendte personer, foreninger, organisationer. Grupper er fællesskaber af profiler – sider kan blive medlem – hvis adm. af gruppen tillader det.
Man styrer en siden via sin private profil som administrator, der bør være flere administratorer på en side. Man kan bruge en app (sideadministrator) til nemt at styre siden eller siderne man er administrator på. Man forbindes kun som privatperson til siden hvis man har tilføjet sig som teammedlem, man kan sagtens være adm. uden at være teammedlem.
Profil
Private personer – digSide
Virksomhed, organisation mmGruppe
medlemmer er profiler og evt. sider
- Du kan fx ikke vise adresse og åbningstider på en profil.
- Du har kun en begrænset Om fane, du kan ikke linke til dit websted eller oplyse tlf. nr. eller vise vej på kort.
- Du kan ikke tilknytte grupper til en profil – dvs gøre det let af finde relevante grupper for besøgende. Du kan godt som side blive medlem af en gruppe, det har man ikke altid kunnet, men det kan man nu hvis gruppe administrator accepterer.
- Indblik – statistik og annonceringsmuligheder er kun muligt for sider.
- En profil giver færre muligheder for at hive besøgende over på hjemmeside og ind af døren til arkivet. Men de kan begge lave og dele opslag og lave begivenheder.
Om-sidens opsætning som du ikke har som profil

Det der ikke følger med i konverteringen
Opslag man har på sin væg følger ikke med, man starter med en tom væg.
Billeder og albums følger måske med, måske … de burde følge med, men nogen oplever at de ikke gør eller først kommer timer/dage senere. For en sikkerhedsskyld kan man downloade profilens indhold inden start. Du finder vejledning til download her
Sådan konverterer du en profil til en side.
Facebook hjælper dig i processen, brug de muligheder du tilbydes undervejs fx konvertere venner til følgere. De har prøvet det før, du er ikke den første.
Når du har konverteret har du både en profil og en side der hedder det samme og har sammen profil og coverbillede.
Profilen bør man efterfølgende slette, så brugerne ikke forvirres når de søger efter arkivet.
Inden man sletter profilen skal man dog have udnævnt 1 gerne 2 administratorer på siden til at varetage driften af siden. Tilknyt dig selv først med rollen administrator. Du gør det under indstillinger og fanebladet Sideroller og dernæst udnæver du mindst een anden, så det er nemt for arkivet at fortsætte selvom du får en tagsten i hovedet og ligger i koma eller hvad der nu kan ske.

Så har du afgang til at administere siden når du logger ind via din egen personlige profil. Du finder siden via den lille trekant i øverste højre hjørne.
Man kan kun lave konverteringen af venner til følgere af siden een gang, man har 14 dage til det), så beholder man profilen og accepterer nye venner vil de ikke få nyt fra siden – med mindre de også følger siden. Derfor anbefaler jeg at man sletter profilen, Facebook er også ret klar i mælet hvad angår ikke profiler.
Efter konvertering til side
Nu skal du så have alt på siden udfyldt, adresse, webadrese mm. Facebook skal nok hjælpe med at fortælle dig hvad du mangler at udfylde.
Når du fremover vil like, kommentere eller dele noget skal du huske først at vælge hvem du vil dele som – dig selv eller en side du repræsentere. Derefter agerer du på sidens vegne i forhold til det opslag.

Nu kan du så give den gas med at lave opslag og du kan personligt invitere venner til at synes godt om siden, det må man nemlig godt.

Man må derimod ikke bruge funktionen “Personer der har liket opslag opfordres til at like siden”, det er forbudt i forhold til markedsføringsloven. Der er dog ingen der har fået dom for det, endnu…og politikkerne bruger også funktionen…..
Jeg håber du har fået mod på at få konverteret jeres profil til side. Hvis du løber ind i problemer, så hjælper jeg gerne.
Gå igang…
Du finder vejledning til download af billeder fra profilen her
Det er en god ide at starte med at læse følgende og derefter klikke sig videre til selve konverteringen – https://www.facebook.com/help/175644189234902
Jeg hjælper gerne arkiver og lokalhistoriske foreninger med at forny hjemmeside, eller bygge en ny moderne hjemmeside der er tilpasset lige netop jeres behov. Sådan at I kan koncentrere jer om at skrive de gode historier uden alt det tekniske der følger med en hjemmeside.
Kurser i WordPress og Facebook kan bestilles via Danskearkiver.dk